19.04.2018: První hodina plavání

10.04.2018: Krajské kolo zeměpisné olympiády
Poslední den před velikonočními prázdninami .. ...více zde

10.04.2018: Výstava drobného zvířectva
Na výstavě drobného zvířectva.. ...více zde

06.04.2018: Velikonoční tvoření 2. A
Tradiční svátek jara si děti z 2. A .. ...více zde

06.04.2018: Jarní stezka přírodou
Konečně se nám opět trochu vyčasilo, .. ...více zde

06.04.2018: Diagnostika předškoláka u KOŤAT
Ve středu odpoledne jsme uspořádaly pro předškoláky .. ...více zde

Návštěva muzea

Animační programy v přerovském Muzeu J. A. Komenského

Jak k nám lovci mamutů přiletěli dymníkem – 6. třída

Za císaře pána a jeho rodinu – 9. třída

Ve středu 8. 10. se šesťáci a deváťáci společně nalodili do autobusu, který nás zavezl do Přerova do Muzea J. A. Komenského.

Pro 6. třídu byl připraven program Jak k nám lovci mamutů přiletěli dymníkem. Pro začátek jsme se pěkně chytili za provaz a svorným krokem odešli do černočerné tmy, neboť lovci mamutů opravdu v jeskyni elektřinu neměli... Posléze se tedy rozsvítilo a my jsme mohli očichávat, ohmatávat, poslouchat, prohlížet, jenom s tím ochutnáváním to trošku nevyšlo. Jak lovci mamutů lovili, co si oblékali, co jedli, jak pohřbívali mrtvé...Na závěr jsme si zahráli na archeology a ve skupinkách s motyčkami a štětečky pátrali po různých artefaktech. Tak pravěku nazdar!

Deváťáci byli svědky toho, jak před 100 lety budovali naši předkové moderní Přerov, netušíce, že veškerou práci zakrátko přerve do té doby nejkrvavější válka lidských dějin. Výstavní projekt, rozdělený do čtyř tematických celků, ukázal dětem, jak se v té době žilo, jaké měli lidé starosti i radosti, jak město tenkrát vypadalo, co vše se tehdy podařilo vybudovat a co vše 1. světová válka zničila.

Žáci měli možnost zahrát si na trh a Žofka s Pepou se nám snažili prodat dobové oblečení, hračky i potraviny. Potrubní poštu, dobový krámek, valchu s neckama a starý šicí stroj, žehličku, kráječ na nudle… to vše si mohli žáci ochytat. Zajímavé bylo taktéž zkoumat pohmatem, jaká potravina bude asi schovaná v plátěném pytlíku.

Jiné místnosti byly zaměřeny na výtvarné umění a řemesla v letech 1900–1914. Poznali jsme hned tři umělecké směry (historismus, secese a kubismus), které se v rychlém sledu vystřídaly, či spíše setkaly, na prahu světové války.

V následující místnosti jsme si připomenuli význam tělovýchovné organizace Sokol, protože 1. obětí války v Přerově byl Slavomír Kratochvíl, po kterém se jmenuje celá Středomoravská župa.

Na závěr prohlídky jsme se přesunuli do třídy před 100 lety a dozvěděli jsme se třeba i to, že mýdlo se vyrábělo z kostí.

Návštěva muzea

Dne: 08. 10. 2014