05.04.2021: Matematický klokan

18.02.2021: Hry na sněhu
18.02.2021: Srdíčkový den

EXKURZE JADERNÁ ELEKTRÁRNA DUKOVANY
Jelikož tato doba nepřeje exkurzím, kterých bychom se mohli účastnit prezenčně, tak mě nabídka online exkurze velmi zaujala a rozhodla jsem se ji dětem domluvit jako příjemné ozvláštnění občas trochu monotónních online hodin.
Tato exkurze se konala v rámci předmětu Člověk a jeho svět a účastnili se jí žáci čtvrté a páté třídy. Každý ročník měl pak samostatný termín konání tak, aby nám nezlobilo připojení k internetu a žáci tak měli větší možnost zapojit se do výkladu paní průvodkyně.
A TEĎ K SAMOTNÉMU PRŮBEHU ONLINE EXKURZE
Nejprve jsem připojila jako externistu paní průvodkyni z elektrárny, které jsem předala i vedení online hodiny. Na úvod se nám představila a obecně řekla, čemu se budeme věnovat v rámci této exkurze. Poté dětem vysvětlila jednoduchá pravidla, kdy po nich chtěla, aby nebyli jen pasivní příjemci, ale volně vstupovali do jejího výkladu a byli aktivní.
Co se týká samotného průběhu, tak nejprve začala obecně u elektrické energie (např. kolik druhů zvířat produkuje elektrickou energii...) a postupně se zaměřovala konkrétněji na následující okruhy:
  • Ze kterých zemí elektrická energie putuje k nám, a naopak kam putuje elektrická energie od nás
  • Typy elektráren, které se v ČR nachází:
    • Jak tyto jednotlivé elektrárny vypadají
    • Jaké jsou jejich výhody či nevýhody
    • Jak rychle se zvládnou naplno rozjet
    • apod.
  • Poté se už zaměřila výhradně na jadernou elektrárnu Dukovany
    • Žákům opětovně obecně představila výhody a nevýhody jaderných elektráren
    • Sdělila jim stručnou historii Dukovan
    • Na fotografii žákům popsala, co se v Dukovanech všechno nachází
    • Následně žákům ukázala i fotografie vnitřních prostor a popsala, jak elektrárna vlastně funguje na denní bázi
  • Poté proběhla soutěž o 3 menší ceny
  • Na závěr pak měli žáci asi 10 minut prostor pro dotazy, který zejména páťáci aktivně využili
Tato online exkurze žáky velice zaujala, a i v průběhu hodiny jsem pozorovala jejich zájem o dané téma. Bylo vidět, že to pro ně bylo příjemné zpestření již klasického online vyučování.

Anna Fučíková

EXKURZE JADERNÁ ELEKTRÁRNA DUKOVANY